Поради щодо підвищення енергоефективності приватного будинку

Поради щодо підвищення енергоефективності приватного будинку

Поради по підвищенню енергоефективності – а якщо простими словами, то як зменшити витрату газу та електрики на опалення приватного будинку:

  1. Зменшіть температуру в середині будинку на 1 С. Це корисно для здоров’я і дуже вигідно – при повній відсутності капіталовкладень річна економія може складати 3-5% на кожен градус.
  2. Усуньте всі зайві шпарини та нещільності, через які холодне повітря може потрапляти в середину помешкання. Часом невелика шпаринка в ущільнювачі вікна (на вікнах періодично рекомендується повністю замінювати ущільнювач) чи між стіною та дахом може забрати більше тепла, а ніж ціла неутеплена холодна стіна.
  3. Перевірте доцільність тримати повністю відкритими всі запроектовані на ззовні отвори вашого будинку (комини, вентиляційні отвори та вікна). Середньостатистично тепловтрати через них можуть становити від 15 до 40 %. Часто встановлюють комини “про запас”, роблять їх недоцільно широкими. На комин, що виводить повітря з каналу, де встановлені електричні витяжки (кухня, ванна), можна встановити рухомий клапан, що відкривається під тиском повітря тільки при ввімкненні вентиляції. Якщо у вас є вентиляційні віконця у підвалі чи на стриху, їх слід зробити герметичними і відкривати при потребі. З іншого боку, відкривання вікон якщо в приміщенні є надлишкова волога є мало ефективним і дуже дорогим задоволенням. Значно ефективніше покласти гідроізоляцію на ті поверхні, через які волога заходить в приміщення.
  4. На кожну батарею бажано встановити термоголовку (перекриває доступ гарячої води в батарею, якщо повітря в цій кімнаті достатньої температури). Таким чином в кожній кімнаті можна буде відрегулювати температуру повітря. Згідно будівельних норм України мінімальна температура в звичайній кімнаті має становити + 18, коридорі + 16, ванній кімнаті + 25 С. В спальні лікарі радять підтримувати температуру не вищу за 18 С (для немовлят і малих дітей 23-24 С).
  5. Якщо приймете рішення утеплювати будинок, починайте із даху. Середньостатистично тепловтрати через дах становлять 10-30% (тепле повітря піднімається вгору), утеплення даху зазвичай не є складним технічно, його можна зробити своїми силами, тобто зекономити на роботі і матеріали також не є дорогими.
  6. Коли всі попередні рекомендації вже виконані, можна переходити до утеплення фасаду будинку. Це сама дорога і найменш ефективна інвестиція з точки зору терміну окупності. Наприклад: якщо виконані всі рекомендації попередніх пунктів, і приблизна вартість опалення середнього неутепленого будинку становить 400 USD за сезон, а вартість утеплення 4000 USD, тепловтрати через стіни при цьому зменшаться приблизно з 50 до 20%. Тобто щороку при такій же температурі в середині будинку (це якщо в будинку встановлено котел з автоматичним регулюванням температури води в системі та в кожній кімнаті на кожній батареї встановлено термоголовку) ви зможете зекономити приблизно 120 USD і термін окупності буде становити 33! роки. Тип утеплювача та його товщина має залежати в першу чергу від матеріалу, з якого збудована стіна будинку, товщини стіни і найбільшій відносній вологості в приміщеннях будинку. При відносній вологості в приміщенні більше 65-70% варто обирати паропроникні утеплювачі за таким принципом, що кожен наступний шар утеплення, рахуючи від самої стіни, має мати все більшу паропроникність (надлишкова волога виходить на ззовні і не акумулюється в стіні та приміщенні).