Поради щодо підвищення енергоефективності приватного будинку
Поради по підвищенню енергоефективності – а якщо простими словами, то як зменшити витрату газу та електрики на опалення приватного будинку:
- Зменшіть температуру в середині будинку на 1 С. Це корисно для здоров’я і дуже вигідно – при повній відсутності капіталовкладень річна економія може складати 3-5% на кожен градус.
- Усуньте всі зайві шпарини та нещільності, через які холодне повітря може потрапляти в середину помешкання. Часом невелика шпаринка в ущільнювачі вікна (на вікнах періодично рекомендується повністю замінювати ущільнювач) чи між стіною та дахом може забрати більше тепла, а ніж ціла неутеплена холодна стіна.
- Перевірте доцільність тримати повністю відкритими всі запроектовані на ззовні отвори вашого будинку (комини, вентиляційні отвори та вікна). Середньостатистично тепловтрати через них можуть становити від 15 до 40 %. Часто встановлюють комини “про запас”, роблять їх недоцільно широкими. На комин, що виводить повітря з каналу, де встановлені електричні витяжки (кухня, ванна), можна встановити рухомий клапан, що відкривається під тиском повітря тільки при ввімкненні вентиляції. Якщо у вас є вентиляційні віконця у підвалі чи на стриху, їх слід зробити герметичними і відкривати при потребі. З іншого боку, відкривання вікон якщо в приміщенні є надлишкова волога є мало ефективним і дуже дорогим задоволенням. Значно ефективніше покласти гідроізоляцію на ті поверхні, через які волога заходить в приміщення.
- На кожну батарею бажано встановити термоголовку (перекриває доступ гарячої води в батарею, якщо повітря в цій кімнаті достатньої температури). Таким чином в кожній кімнаті можна буде відрегулювати температуру повітря. Згідно будівельних норм України мінімальна температура в звичайній кімнаті має становити + 18, коридорі + 16, ванній кімнаті + 25 С. В спальні лікарі радять підтримувати температуру не вищу за 18 С (для немовлят і малих дітей 23-24 С).
- Якщо приймете рішення утеплювати будинок, починайте із даху. Середньостатистично тепловтрати через дах становлять 10-30% (тепле повітря піднімається вгору), утеплення даху зазвичай не є складним технічно, його можна зробити своїми силами, тобто зекономити на роботі і матеріали також не є дорогими.
- Коли всі попередні рекомендації вже виконані, можна переходити до утеплення фасаду будинку. Це сама дорога і найменш ефективна інвестиція з точки зору терміну окупності. Наприклад: якщо виконані всі рекомендації попередніх пунктів, і приблизна вартість опалення середнього неутепленого будинку становить 400 USD за сезон, а вартість утеплення 4000 USD, тепловтрати через стіни при цьому зменшаться приблизно з 50 до 20%. Тобто щороку при такій же температурі в середині будинку (це якщо в будинку встановлено котел з автоматичним регулюванням температури води в системі та в кожній кімнаті на кожній батареї встановлено термоголовку) ви зможете зекономити приблизно 120 USD і термін окупності буде становити 33! роки. Тип утеплювача та його товщина має залежати в першу чергу від матеріалу, з якого збудована стіна будинку, товщини стіни і найбільшій відносній вологості в приміщеннях будинку. При відносній вологості в приміщенні більше 65-70% варто обирати паропроникні утеплювачі за таким принципом, що кожен наступний шар утеплення, рахуючи від самої стіни, має мати все більшу паропроникність (надлишкова волога виходить на ззовні і не акумулюється в стіні та приміщенні).